واگن خشک کن

اطلاعاتی در مورد دستگاه واگن خشک کن

واگن خشک کن پسته یک دستگاه بسیار کاربردی در خط پسته است. این دستگاه دو منظوره را به عنوان حمل، برای انتقال پسته های فرآوری شده اما خشک نشده (پسته های نم گیری شده) هم استفاده میکنند. از این دستگاه تنها در خطوط تمام مکانیزه و نیمه مکانیزه فرآوری پسته استفاده می شود.

روش های خشک کردن پسته

1-میدان آفتابی.

2-هوادهی با استفاده از هوای محیط، یعنی هوایی که گرم نباشد.

3-هوای گرم، یعنی هوای خشک کن.

4-دو مرحله ای که به دو صورت انجام میشود:

الف-هوای گرم و سپس مدت کوتاهی هوادهی با هوای محیط  و پس از آن روش میدان افتابی.

ب-هوای گرم و سپس هوادهی با هوای محیط.

اصول کلی خشک کردن در سیستم های مکانیزه

واگن خشک کن پسته در سیستم های مکانیزه پس از نم گیری، محصول را در خشک کن ها با هوای داغ حرارت می دهند.

خشک کردن نیمه مکانیزه

در خطوط نیمه مکانیزه، فرآوری پسته به علت کم بودن حجم محصول، تمامی پسته ها را در یک محیط فضای آزاد و در معرض نور خورشید خشک میکنند. این کار زمان زیادی می برد، به این صورت که پسته ها برای خشک شدن به حداقل 2 روز آفتاب نیاز دارند. (در روش خشک کردن نیمه مکانیزه بعد از رسیدن رطوبت پسته ها به 10 درصد، آنها را مدت کوتاهی با استفاده از هوای محیط هوادهی می کنند و سپس از خشک کن،  به میدان آفتابی انتقال می دهند.)

خشک کردن تمام مکانیزه

زمانی که خط فرآوری پسته تمام مکانیزه باشد، اولویت اول کیفیت و سرعت انجام کار است. به همین دلایل از واگن های خشک کن استفاده می شود. واگن خشک کن پسته در سیستم های مکانیزه  پس از عمل نم گیری، رطوبت پسته ها را با دمیدن هوای گرم، توسط  خشک کن، به حدود 10 درصد می رسانند. در سیستم های تمام مکانیزه، برای خشک کردن نهایی و یکنواخت کردن رطوبت، محصول را درهمان خشک کن با خاموش کردن منبع حرارتی و یا در سیلوهای بزرگ با استفاده از هوای محیط  که گرم نباشد هوادهی می کنند،  تا رطوبت به کمتر از 5 درصد برسد. خشک کردن پسته ها به روش نیمه مکانیزه در خطوط مکانیزه فرآوری ممکن نیست، زیرا حجم محصول ورودی زیاد است و خشک کردن در آفتاب سرعت خط تولید را پایین می آورد. به همین علت از خشک کن ها استفاده می کنند.

تامین حرارت در خشک کن

تامین حرارت از سوختن سوختهای فسیلی گاز و گازوئیل صورت می گیرد. این سوخت یا در محفظه احتراق مشتعل می شود وسپس حرارت آن توسط جریان هوای تامین شده توسط فن به پسته ها انتقال می یابد، یا اینکه بصورت شعله مستقیم است. در نوع شعله مستقیم کنترل حرارت بر روی یک عدد خاص کار دشواری است،  زیرا عوامل محیطی مانع از ثابت شدن درجه حرارت بر روی یک عدد می شوند و باید در این سیستم ها از دستگاه کنترل کننده  درجه حرارت استفاده شود. در خشک کن های دارای محفظه احتراق  باید نواحی اطراف محفظه کاملا عایق بندی شده باشد و حرارت خروجی از اگزوز به نحوی در جهت استفاده مجدد در خشک کن  به کار گرفته شود.

پیشنهاداتی برای استفاده بهتر از خشک کن ها

انتخاب صحیح نوع خشک کن

انتخاب سرعت هوادهی بهینه

استفاده از درجه حرارت های مناسب

استفاده از رطوبت سنج و دماسنج دقیق

به کار بردن عایق حرارتی مناسب

0 نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *