دستگاه گوگیر پسته

اطلاعاتی در مورد دستگاه گوگیر

این دستگاه در خط فرآوری پسته مورد استفاده قرار میگیرد. کار این دستگاه جداسازی پسته های بدون پوست از پسته های پوست دار کامل و نیمه پوست دار (گو) می باشد.

دستگاه گوگیر پسته در ۳ نوع متنوع می باشد

(۱۲۵×۵۰)متوسط:
(۱۲۵×۸۰)بزرگ:
(۱۲۵×۵۰دو توپه)دوقلو:

اصطلاح پسته (گو)

در اصطلاح به پسته ای که پوست نرم رویی آن جدا نگردیده و یا بیش از ۲۵ درصد سطح کل پوست سخت را در بر گرفته باشد (گو) گفته می شود.  پسته گو پسته ای است که نسبت به بقیه پوست سخت تری دارد و در مرحله اول پوست گیری، پوست آن جدا نمی شود.

روند خط ترمینال تا دستگاه گوگیر

بعد از اینکه پسته ها در دستگاه رطوبت گیر رطوبت سطحی خود را از دست دادند، وارد دستگاه گوگیر می شوند. در مرحله کرک پوست کن، پوست آن جدا و در مرحله گوگیری با فرایند اصطکاک، از پسته های سالم جدا می شود. پس روند خط ترمینال تا دستگاه گوگیر اینگونه می باشد که پسته های گو در کرک پوست کن، پوست گیری شده، وارد دستگاه شستشو شده و در نهایت در مرحله گوگیری از پسته های گو جدا می شوند. پسته ها بعد از خروج از دستگاه رطوبت گیر دارای مقداری گو (پسته های پوست نشده) می باشند که بوسیله این دستگاه جداسازی می شوند. این دستـگاه با استفاده از توپی های استیل صیقلی گوی ها را از خط فرآوری خارج می کند. بطوریکه پسته های گو بدلیل چسبندگی پوست آنها از پسته های خوب جدا می شود.

کارایی دستگاه گوگیر
گوگیرها( مخصوصا گوگیر های غلطکی ) دارای بیشترین کارآیی برای جداسازی پسته هایی که به هرعلتی( نارسی،خشکیدگی و غیره) پوست نشده اند می باشند، ضمن آنکه آسیب مکانیکی هم به محصول وارد نمی کنند. استفاده از این دستگاهها پس از نمگیر کارآیی بالاتری دارد.

اهمیت دستگاه گوگیر

این دستگاه جزء آخرین دستگاه ها در خط های ترمینال به حساب می آید. بیشترین کار تمیز کردن و یکدست کردن پسته، توسط گوگیر انجام میشود. فرآیند گوگیری بر میزان آلودگی موثر می باشد. بنابراین عملکرد آن بایستی مورد کنترل و پایش قرار گیرد.  بنابراین خرید یک دستگاه گوگیر پسته برای خطوط فرآوری پسته بسیار حائز اهمیت است.

انواع گوگیر

گوگیر در دو نوع توپی استیل و توپی آلومینیومی تولید می گردد که کارایی توپی آلومینیومی بالاتر از توپی استیل می باشد. یعنی مقدار گو بیشتری را از پسته ها جدا می کند. ظرفیت آن با توجه به چرخ پوست کن انتخاب می شود.

گوگیر دارای سه فلکه است:

1- برای کم یا زیاد کردن خوراک دول (محفظه پسته) میباشد.

2- برای جلو و عقب کردن صفحه ی تنظیم میباشد.

3- برای بالا و پایین کردن صفحه تنظیم میباشد.

مشخصات دستگاه گوگیر( متوسط )

طول:155 سانتی متر

عرض:115 سانتی متر

ارتفاع:150 سانتی متر

قدرت موتور: 1500 دقیقه در دور

انرژی موتور:1/1 کیلو وات

سیستم انتقال قدرت: تسمه پروانه

رنگ:______

جنس بدنه: استیل

جنس توپه: استیل

ظرفیت: 1500 کیلوگرم در ساعت

0 نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *