بالابر حوضچه ای

اطلاعاتی در مورد دستگاه بالابر حوضچه ای

استفاده از این دستگاه سرعت کار خط تولید را بسیار بالا می برد. در مقابل خطوط فرآوری پسته ای که از حوضچه و نیروی انسانی برای انتقال پسته های روآبی استفاده می کنند، این دستگاه بسیار سریع تر است. کیفیت کار این دستگاه با کار نیروی انسانی قابل مقایسه نیست و این دستگاه از سرعت بیشتری نسبت به نیروی انسانی نیز برخوردار است. کیفیت مرغوب قطعات این دستگاه دلیل کار کردن مطلوب برای مدت طولانی بدون نیاز به تعمیر آن می باشد.

کاربرد نوار بالابر حوضچه ای پسته

این دستگاه عملکردی بسیار شبیه به دیگر بالابر ها دارد اما طراحی خاص آن وظایف این دستگاه را متمایز می کند. در پایین این دستگاه محفظه قیف مانند وجود دارد که به آن حوضچه می گویند. در خط فرآوری پسته از این بالابر برای آبکشی و جابه جا کردن پسته های شسته شده استفاده می شود. این دستگاه می تواند در خطوط فرآوری پسته ای که خط فرآوری پسته روآبی را نیز دارند بسیار کاربردی باشد.وجود این دستگاه در یک خط فرآوری پسته کار انتقال پسته های شسته شده را بسیار سرعت می بخشد و دارای دقت و کیفیت بیشتری نسبت به انتقال، توسط نیروی انسانی است. این دستگاه به علت نیاز های متفاوت درخواست کنندگان در اندازه های متفاوت ساخته و عرضه میشوند.

کاربرد و معرفی دستگاه های بالابر پسته

نوار های بالابر پسته خطوط انتقال متحرکی هستند که برای انتقال سریع تر و آسان تر حجم زیادی از محصولات و مواد اولیه مختلف در مدت زمان کمتر ساخته شده اند. نوار های بالابر انواع مختلفی دارند که در جایگاه های مختلفی استفاده می شوند. این نوار ها در انواع معمولی، شیب دار معمولی، شیب دار پله دار، مسطح پله دار، مسطح منعطف و … ساخته می شوند، که بسیاری از کار های صنعتی را آسان می کنند.

 خط فرآوری پسته

کاشت پسته در ایران سابقه طولانی مدت دارد. مدت ها، تمام مراحل فرآوری این آجیل خوشمزه به صورت دستی و توسط نیروی کار انجام می شد، اما تقریباً نزدیک به 2 دهه است که ماشین آلات مکانیکی کار بسیاری از کشاورزان و خریداران پسته تازه از کشاورزان را آسان کرده است.

وظیفه سیستم فرآوری پسته

سیستم فراوری پسته مجموعه ای متصل به هم، متشکل از ماشین آلات و دستگاه هایی می باشد که عملیات های مختلف را جهت افزایش کیفیت و کاهش موارد بیماری زا بر روی پسته تازه را انجام می دهند تا بتوانند آن را به عنوان پسته خام خشک به بازار ارائه کنند.

جایگاه دستگاه بالابر حوضچه ای پسته

همان گونه که پیشتر گفته شد، از این بالابر جهت جابه جا کردن پسته شسته شده استفاده می شود. این بالابر ها معمولاً قبل از دستگاه پوست کن پسته کرک استفاده می شوند و در حقیقت یکی از نقاط  مشترک دو خط فراوری پسته و فرآوری پسته روآبی هستند.

مراحل استفاده از دستگاه بالابر حوضچه ای پسته

پسته ها بعد از شستشوی اولیه در نخاله گیر به دستگاه پسته شوی منتقل می شوند. در آنجا بعد از شستشوی نهایی، تفکیک و تقسیم بندی می شوند. پسته های روآبی از این دستگاه به دستگاه پسته کرک پوست کن منتقل شده و در مسیر خط روآبی پسته حرکت می کنند. این دستگاه کاربردی در انتقال پسته های روآبی بسیار مفید بوده و کار را بسیار آسان تر می کند. با استفاده از این دستگاه دیگر نیاز به آب کشی پسته های روآبی نیست و بعد از تخلیه پسته های خندان و یا سنگین مغز پسته های رو آبی با آب وارد این دستگاه می شود.همچنین هنگامی که آب از زیر حوضچه خارج می شود باعث پایین آمدن سطح آب و بار زدن پسته ها توسط نوار نقاله و بالا رفتن آنها می شود.

0 نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *